Çarşamba, Mayıs 18, 2005

Yusuf ile Züleyha ..

...
kimi icin bir Hikaye .. kimi icin bir efsane ... Askin kendisi ..

Asli Zelicka´dir, Potifar´in esi ve Yusuf´un aski, su perisi oldugu da söylenir, ama Dünyanin en büyük askidir belkide Züleyha´nin aski ..

Yusuf Ibrani Peygamberi´dir. Yakup peygamberin oglu ... Yusuf´un serüveni Tevrat´ta, Tekvin bölümündedir. Yusuf Kur´an´i Kerim´de de yer alir [ Yusuf Suresi ]. Asklari masal degil, Öykü degil, efsanedir artik.

Kenan ülkesinde Yasayan Yusuf - ki adi Ibranice Yosaf´dir- babasi Yakup tarafindan cok sevilince, onu kiskanan kardesleri tarafindan kör kuyuya atilir, ve kervancilar tarafindan kurtarilarak köle olarak Misir´da satilir. "Misir Azizi" Kitfir satin alir onu. Cok güzel bir erkektir Yusuf. Kitfir´in karisi Züleyha cilginca asik olur ona.

Züleyha´nin Hz. Yusuf´a karsi duydugu ask tanimsizdir. Bütün servet ve güzelligini onun ugrunda harcamistir. Kocasina, ailesine, tüm Misir halkina karsi durmustur bu ask .. Derler ki yetmis deve yükü mücevher ve gerdanligi vardir, ve hicbirsey gözünde degildir ..
"Bugün Yusuf´u gördüm" diyene, ondan haber veren herkese, onlari zengin edecek degerde mücevher dagitirmis ..

Askin agir tutkusuyla karsilastigi herkesi "Yusuf" diye cagirir olmus, o kadar ki, basini geceleri gökyüzüne kaldirdigi zaman Yusuf´un adini yildizlarin dizilerek yazdigini iddia edermis.

Fakat Yusuf efendisiyle evli olan Züleyha´nin askina karsilik vermesi olanaksizmis.
Askini kalbine gömüp susmus sadece .. Oysa Züleyha kendini kinayan tüm insanlara sevdasini haykiriyormus. Hatta söyle bir söylence vardir :
"Züleyha birgün bütün kadinlari evine davet etmis, Sofra düzenleyerek önlerine meyva koymus ve onlari soymak icin bicak vermis .. Kadinlar meyveleri yemeye baslayacaklari sirada, Yusuf´a seslenerek, "Onlarin yanina cik" demis. Karsilarina cikan Yusuf´u gören kadinlar güzelligi karsisinda öyle büyülenmisler ki, bicakla parmaklarini kesmisler, ve farkina bile varmamislar."
-Iste sizin gördügünüz güzellik benim Askimdir!- diye haykirmis Züleyha.

Fakat Züleyha´nin agir aski Yusuf´un zindani boylamasina neden olmus. Yillarca peybamger sabriyla zindanin agir cilesini cekmis Yusuf Peygamber. Sonra yine bir söylenceye göre Misir kralinin tabiri olanaksiz rüyasini dogru olarak yorumlayinca, Hz. Yusuf hapisten cikmis. Ve bu arada Kitfir öldügü icin, Züleyha´yla evlenmis.

****

Züleyhanin gülümsemesi ...

"bir gün züleyha, arkalığına beyaz sümbül dalları işlenmiş tahtırevanıyla geçiyordu kütüphanelerin ve tapınakların kenti olan kentinin sokaklarından.

görkemli bir alayla geldiğini görenler saygı ve hayranlıkla kenara çekiliyor ve züleyha'ya yol açıyorlardı. zengin ve güçlüydü, en fazla da güzeldi. ve kimse kırmızı gülleri saçına züleyha gibi takamazdı.

birden bir meczub, ehil arslanları, atları ve arabaları aşarak züleyha'nın tahtırevanının önünde dikiliverdi, yürüyüş durdu. züleyha tül cibinliği aralayarak bu duraklamanın nedeninin anlamak istedi.

gözlerini kaldırarak züleyha'nın yüzüne bakmaya başladı meczub, "züleyha..." dedi, "sevindir beni!" züleyha kölelerine meczubun sevindirilmesi için işaret etti.

köleler mor renkli kadife bir keseyi uzattılar avucuna; ama meczub oralı bile olmadı.

"züleyha..." dedi, "sevindir beni, bana gülümse! başka bir şey istemem." züleyha bu sesi hatırladı ve yüzüne dikkatlice bakınca, aşkını reddettiği silik bir yığın sima arasından bir zamanların ordu kumandanını tanıdı. usulca gülümsedi.(...)

başını önüne eğen meczub sessiz ve sakin geldiği gibi çekiliverdi.

o günden sonra mısır'ın lisanına "sadaka vermek" anlamına gelen yeni bir deyim yerleşti: züleyhanın gülümsemesi."

****

''...züleyha yusuf'a bir mektup yazmaya başlayınca yusuf diye başladı, yusuf diye bitirdi.
Gördü ki hitaptan öteye geçemedi. Anladı ki, aşkın namesinde, ser-nameden öte kelam yok.
Ve züleyha'nın lügatında yusuf'tan öte sözcük yok.
Bil ki, kelamdan da öte sadece ah var, ah ki dünya onun üzerinde durur, gökkubbe onun hararetiyle döner...''
''...işte bütün hikaye: kim düştü kuyuya, yusuf mu, züleyha mı? Zindan kimin kaderi, yusuf'un mu, yoksa züleyha'nın mı? Yusuf ve züleyha yok aslında.
hepsi bir, hepsi 0 bir, hepsi tek bir...''

(Nazan Bekiroglu´nun kitabindan alintilar)

Böyle Arkadaslar ... hikayeler bitmiyor aslinda ... okumak gerek sadece ... Okuyalim ..


7 yorum:

Adsız dedi ki...

kaptirdim okuyom bende.. ne sürükleyici bir hikaye.. ama su an benim paper yazmam lazim oooof offf

yEşiL dedi ki...

Nazan Bekiroglu'nu burada görmek varmis :) Yusuf ile Züleyha'yi okudugum ve sik sik elime aldigim icin okumadim ama okumayanlar icin faydali olabilir.. Bas agrilarim tam gecmis dill gözlerimde yaniyor aksamdan bu yana.. Ben yataga dogru kaciyorum. Sana da ii geceler Cigdem!

CigDem dedi ki...

Yalcin sen hikayelere sonra takil, simdi daha önemli islerin var dimi :-)

Gülsen, bu kitap varmiydi sende?!?! bilseydim coktan senden otlanip okumustum, net´te buldugum kesimler cok hosuma gitti .. baya bi sürükledi beni ...
Umarim basin bugün biraz daha iidir .. aklimdasin!

öpüyorum seni :-*

Adsız dedi ki...

You have an outstanding good and well structured site. I enjoyed browsing through it »

Adsız dedi ki...

Enjoyed a lot! » » »

Adsız dedi ki...

I have been looking for sites like this for a long time. Thank you! http://www.onlinerussianroulette.info grille for 1998 infiniti qx4

Adsız dedi ki...

This is very interesting site... video editing schools