Perşembe, Ocak 21, 2010

Mardin

Dokuzuncu duragimiz Mardin.
Resimlerde Deyrulzafaran Manastiri, Kasimiye Medresesini ve eski Mardini görebilirsiniz.
Nasil bir büyüyse, hala kurtulamadik.. Gördügümüz yerler, insanlari, tarif etmek mümkün degil ki.. Medyadan duydugunuz herseyi silin unutun ve gidin kendiniz tanisin o diyarlarla. Insanlarina ne desem azdir, öyle mükemmel öyle insancillar ki, anlatmak mümkün degil. Öyle bir sevgiyle ve sicaklikla karsilastik ki inanilmazdi.
Sakin korkmayin ve cekinmeyin doguya gitmekten, mutlaka gidin, biz iki bayan kendi basimiza gidip gördük, inanin tek bir kötü sey gelmedi basimiza, heryer cok emniyetli, insanlari üzerinize titriyor, oranin insani olmaktan gurur duyuyorlar ve cok gururlular, onlar mecburiyetten degil, bile isteye orada yasiyorlar cünki yasadiklari yerin degerini biliyorlar.
Söyleyecek baska söz yok, görmeniz, tadmaniz gerek.

Deyrulzafaran dan görüntüler:Kasimiye medresesinden fotolar ve medreseden Suriyeye bakis:


Medresenin her cami her kapisi Suriyeye bakiyor

Medrese de akan sifali su .. evet bizde ictik !


Eski Mardin: (eski mardin diyorum cünki bide yeni mardin var, apartmanlar, asfalt sokaklar, bildigin büyük kent iste)Büyük Mardin oteli, anlatilana göre oteli eski bir mezarligin üzerine insa etmisler, bir kere cökmüs otel, yeniden yapmislar, cöktükce onariliyormus, garip evet ..

2 yorum:

berk dedi ki...

Mrb. ben bir matematik öğretmeni olarak her yaz geldiğinde güzel ülkemizin her yerini gezmeyi düzüşünürüm. Bu senede Mardin'e gitmeyi düşünüyorum artık sayende...

CigDem dedi ki...

Umarim bu gezi sadece plan asamasinda kalmaz!
kesinlikle tadina doyum olmayan bir gezi olacagindan hic süphem yok ..