Pazartesi, Şubat 14, 2011

aynayi kirdim, ayvayi yemeseydik bari ..
bir hafta önce hayran oldugum aynam gecenin bi vakti durdugu yerden düsüp kirildi, nasil üzüldüm nasil canim yandi anlatamam .. Hani bide yedi yil kötü talih bekliyor olacak ya beni .. daha bi üzüldüm ..

Internette ayna kirilmasi ile ilgili buldugum aciklama:

Ayvayı yediniz demektir zira ya 7 yıl herşey çok kötü gidecektir ya da yakınlarınızdan birisi öte tarafa geçiş yapacaktır. 
Evde ayna kırıldığında hemen kırıklar evden uzaklaştırılmalı ve olabildiğince çabuk toprağa gömülmelidir. Böylece kötülük geldiğinde ayna parçalarını evin dışında bulacağından, ev halkı paçayı kurtaracaktır. 
Aynanın icat edilmediği bilinmediği çağlarda insanlar parlak yüzeylere, göllere, havuzlara bakarlar ve öte yandaki kendilerini hayretle izlerlerdi. 
Görüntülerinin dalgalanması veya titreşmesi kötüydü, felaket geliyor demekti. Eski Mısır ve Yunan´da salt bu nedenle kırılmaz metal aynalar yapılıyordu, böylece öte yandaki görüntülerinin bozulmamasını garantiye alıyorlardı. 
Roma´da ise camcılık ileri olduğundan ayna kırılmaları tabii ki daha çoktu ve kırık aynaların kötü talihin işareti olduğu kabul gördü. 7 yıl ise önemli bir süreç çünkü yine Antik Çağ´da her yedi yılda bir insanın tüm bedeninin yenilendiği düşünülürdü, işte bu yüzden ayna kırıldıktan sonra ancak yeni beden oluşana kadar kötülük sürecekti. 
Büyü sanatında ise ayna geçit veya geçiştir yani bir başka boyuta veya insandışı varlıkların yaşadığı yere ayna ile geçilir ve onlar oradan bu tarafa geçebilirler. 
Ya ayna kırıldığında, bu tarafa gaçmiş kötü bir varlık varsa? O zaman durum vahim olabilir zira geri dönemeyecek ve başınıza kalacaktır. 

Batil inanca inandigim yok ama ne bilim insan yinede tedirgin mi oluyor ne? :)
Yeni bir ayna almam gerekiyor, evde en olmazsa olmaz esyalarimdan birisi, sac keserken olmuyor aynasiz :) bu aynayi cok seviyordum ben yahu, cercevesi öyle güzel ki, eskiden köyden hatirladigim aynalara benziyor biraz, Türkiyede ki gibi aynaci falanda yok galiba Almanya da, gitsem cerceveye göre ayna taktirsam, napicam bilemiyorum, yada uygun ayna bulup kendim mi yapistirsam Japon yapistiricisi ile bilemiyorum becerebilirmiyim.

Valla cok üzüldüm .. bari kötü talihe yakalanmasam en azindan ..

amaaan.. bu güne kadar ayna kirmadim da iyi talih mi gördüm sanki?

salagin önde gideniyim, benimki de laf iste ..

Hiç yorum yok: